TERAPIA
POZNAWCZO – BEHAWIORALNA
POZNAWCZO – BEHAWIORALNA
Terapia poznawczo-behawioralna (ang. CBT) jest jednym z najskuteczniejszych i najbardziej popularnych nurtów psychoterapii. Zazwyczaj jest krótkoterminową formą pomocy psychologicznej ukierunkowaną na ściśle określone cele.
Teoria poznawczo-behawioralna opisuje to jak nasze myśli, interpretacje wydarzeń, wpływają na to, jakie pojawiają się w nas emocje i zachowania. Okazuje się, że to nie sama sytuacja wywołuje w nas określone uczucia, lecz to jak ją interpretujemy – jak o niej myślimy.
Głównym celem terapii poznawczo-behawioralnej jest zmiana na poziomie myśli i zachowań, które są związane z problemami pacjenta i powodują cierpienie. W trakcie sesji pacjent i psychoterapeuta wspólnie analizują, czy dany sposób myślenia i zachowania jest zdrowy – jak wpływa na emocje, fizyczne i psychiczne funkcjonowanie, relacje. Sprawdzają też czy poznawcza ocena wydarzeń jest racjonalna, poprzez szukanie faktów ją potwierdzających.
Atutem terapii poznawczo-behawioralnej jest udowodniona naukowo skuteczność i stałe doskonalenie technik pomagania pacjentom. Jedną z charakterystycznych cech terapii poznawczo–behawioralnej jest wykorzystywanie przez psychoterapeutę różnorodnych technik terapeutycznych, które umożliwiają poprawę stanu zdrowia pacjenta.
Wykorzystanie odpowiednich technik terapeutycznych ma na celu zmianę irracjonalnych, dysfunkcjonalnych zachowań i myśli, które podtrzymują problemy pacjenta.